Αρχικά, μεταφέρθηκε με μέριμνα της οικείας Λιμενικής Αρχής στο νοσοκομειακό και φιλανθρωπικό ίδρυμα Ύδρας ''ΠΑΝΑΓΙΑ ΦΑΝΕΡΩΜΕΝΗ'', και στη συνέχεια με Ε/Γ-ΚΑΤ πλοίο στον Πειραιά για περαιτέρω ιατροφαρμακευτική περίθαλψη.
Επίσης, κατόπιν αλκοολομέτρησης που διενεργήθηκε στον 25χρονο αλλοδαπό Κυβερνήτη του ''ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 14'', διαπιστώθηκε ότι έφερε συγκέντρωση οινοπνεύματος 0,32 χιλιοστά του γραμμαρίου ανά λίτρο εκπνεόμενου αέρα.
Από το Λιμεναρχείο Ύδρας που διενεργεί την προανάκριση, επιβλήθηκαν οι προβλεπόμενες διοικητικές κυρώσεις κατά του ως άνω Κυβερνήτη.