Ειδικότερα, κατά τη διάρκεια ελέγχου που πραγματοποίησαν στελέχη της οικείας Λιμενικής Αρχής, διαπιστώθηκε ότι το ανωτέρω σκάφος είχε ναυλωθεί έναντι του ποσού των δύο χιλιάδων τετρακοσίων σαράντα έξι ευρώ (2.446€) για το χρονικό διάστημα από 13-07-2019 έως 20-07-2019 σε πέντε (05) αλλοδαπούς, με τόπο αρχικής επιβίβασης και τόπο τελικής αποβίβασης εντός της ελληνικής επικράτειας, κατά παράβαση του νόμου 4256/14 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει.
Επίσης διαπιστώθηκε η διαδικτυακή διαφήμιση υπηρεσιών εκναύλωσης του εν λόγω σκάφους σε διεθνείς ιστότοπους, για παρεχόμενες υπηρεσίες εντός ελληνικής επικράτειας.
Από το Λιμεναρχείο Πρέβεζας, κινήθηκε η διαδικασία επιβολής των προβλεπόμενων διοικητικών και ποινικών κυρώσεων κατά της πλοιοκτήτριας εταιρείας.